אנרגיה ירוקה: האם כדאי להשקיע בפאנלים סולריים לייצור חשמל?

פאנלים סולריים

אנרגית השמש ידועה לאדם כבר מזה שנים רבות, אך נראה כי רק בשנים האחרונות החלו לנצל אותה לשימוש ביתי פרטי ולא רק לצרכים תעשייתיים. אם יוצא לכם לראות יותר ויותר אנשים שמתקינים מערכות סולריות על גג ביתם, דעו כי הסיבה לכך היא שמדובר בדרך נפלאה לחסוך בכסף על הוצאות החשמל ואפילו להרוויח כמה שקלים ממכירת חשמל עודף. עם זאת, רבים עדיין מתלבטים ותוהים האם מדובר בהשקעה טובה ונכונה או האם זה סתם בזבוז של כסף. בואו נעשה קצת סדר בדברים וננסה להבין בעצמנו.

האם הגג שלכם מספיק גדול?

קודם כל חשוב להבין כי התשובה לשאלה האם מדובר בהשקעה נכונה היא מאד אינדיבידואלית. באמצעות מחשבון סולארי תוכלו להכניס את המשתנים השונים הייחודיים לכם וככה להבין כמה זה אמור לעלות לכם והאם זה משתלם בסופו של דבר. אחד הדברים שבודקים תמיד זה את גודל הגג ומיקומו ביחס לשמש. אם הוא גדול דיו ופונה לכיוון בו נמצאת השמש במרבית שעות היום זה בהחלט יכול להיות משתלם במיוחד.

האם יש אצלכם מספיק שמש?

ובכן, אפשר לעצום את העיניים ולהניח את האצבע על נקודה אקראית במפת ישראל וכנראה שתהיה שם שמש חזקה ברוב ימות השנה. מדינת ישראל היא מדינה חמה מאד וגם במקומות הקרים יותר, יש שמש חזקה במרבית שעות היום וחודשי השנה. כך שבמובן הזה, התהליך משתלם בשביל כל אחד כמעט במדינת ישראל.

השקעה ראשונית, רווח עצום

חשוב להבין כי החברות המציעות את המערכת לא יתקינו אותה לעולם אם אתם לא עומדים בתנאים. ככל שהבית גדול יותר, כך ההתקנה תהיה יקרה ומורכבת יותר מחד, אך מאידך החיסכון וההחזר הכספי יהיו גבוהים יותר בהתאם. על כן, ב-99 אחוזים מהמקרים, התקנה של מערכת סולארית על גג הבית היא אכן משתלמת במיוחד ומדובר תמיד בהשקעה ראשונית שמחזירה את עצמה תוך כמה שנים ובמקרים מסוימים אפשר אפילו לייצר הכנסה פסיבית.

בשורה התחתונה? שווה בהחלט בדיקה ראשונית שהיא לרוב ללא עלות.