ערן פולק מסביר על היתרונות של מסחר אונליין בתור מקור הכנסה נוספת

מסחר אונליין

יוקר המחיה בארץ כידוע גבוה מאוד, ועבור רובנו המשמעות היא קושי לגמור את החודש, קושי לחסוך סכומי כסף משמעותיים (בין אם לעתיד הקרוב, למשל לטובת רכישת דירה, ובין אם לעתיד הרחוק, כדי להבטיח רמת חיים נאותה גם בגיל הפרישה מהעבודה) ו-ויתור על לא מעט חלומות עקב חוסר היכולת לממן אותם. בהתאם כמעט תמיד מקור הכנסה נוסף יתקבל בברכה – ואחת האופציות שכדאי להכיר היא מסחר אונליין.

מהו מסחר אונליין?

רוב הישראלים ישמחו כאמור למקור הכנסה נוסף, ובין האופציות היא שוק ההון. למעשה מספק לנו שוק ההון אפשרויות רבות, והוא בעיקר מזוהה עם חיסכון – אבל אחת האפשרויות הנוספות לנצל את ההזדמנויות שטמונות בשוק זה היא מסחר מקוון. המעמד לתפקיד הממונה על התקציבים ערן פולק מסביר שמסחר מקוון או למעשה מסחר בבורסה באופן ישיר – כלומר במקום להתקשר ליועץ ההשקעות בבנק ולשאול אותו אילו פעולות כדאי לבצע עם ניירות ערך שונים, ובמקום ליצור קשר עם נציגי בית השקעות על-מנת שהם יבצעו עבורנו קנייה או מכירה של מניות, קרנות נאמנות, אגרות חוב וכו', אנחנו מבצעים את כל הפעולות בעצמנו.

מסחר אונליין מתאים למי שמבקשים לעסוק בפעילות בבורסה באופן אינטנסיבי יחסית, לפחות בחלק מהזמן. ניצול מלא של הזדמנויות בבורסה מחייב תגובה מהירה, דרך מערכת ממוחשבת שאותה ניתן להתקין בכל מחשב, ועשוי להניב הכנסה נוספת משמעותית.

היתרונות העיקריים של המסחר המקוון

היתרון העיקרי של מסחר מקוון הוא כאמור האפשרות לבצע מגוון רחב של פעולות בבורסה, בהיקף גבוה ובתדירות משמעותית, במינימום זמן. יתרון שני הוא הנוחות – המסחר אונליין מתבצע מכל מחשב שתרצו, כך שאפילו אין צורך לצאת מהבית, ולמעשה גם מהסמארטפונים תוכלו לסחור ביעילות.

עוד יתרון הוא הגישה למגוון רחב מאוד של אפיקים פיננסיים: מניות מכל הסוגים, תעודות סל, אגרות חוב מסוגים שונים (אג"ח ממשלתיות צמודות מדד, אג"ח ממשלתיות לא צמודות, אג"ח להמרה ועוד), מדדים, מטבע חוץ, קרנות נאמנות ועוד. בחלק מהמקרים העמלות שתשלמו על כל פעולה יהיו נמוכות יותר (שהרי במרבית התחומים פעילות אונליין משתלמת יותר מפעילות באפיקים אחרים), לעתים ניתן ליהנות גם מיתרונות מיסוי ועוד אופציה אפשרית כשבוחרים במסחר מקוון היא מינוף גבוה – כלומר האפשרות להשקיע סכומי כסף גבוהים יחסית גם אם אין לכם בפועל את אותם סכומים, אם כי ערן פולק מדגיש כי אופציה זו מומלצת רק לאנשים בעלי ידע רחב היקף בכל הקשור לשוק ההון וכן ניסיון רב, וגם במקרים אלה חשוב מאוד להשתמש בה בזהירות.

איך תוכלו גם אתם ליהנות מהיתרונות של מסחר אונליין?

מסחר אונליין ניתן לבצע על בסיס מערכות המסחר של הבנקים המסחריים בארץ – כל מה שתצטרכו לשם כך הוא חשבון בנק ומחשב. אופציה נוספת היא באמצעות הפלטפורמות של בתי ההשקעות הפועלים בישראל – ניתן לפתוח חשבון בכל בית השקעות שכזה, להפקיד בו כסף ולהתחיל לסחור. האפשרויות השלישית היא פלטפורמות ממוחשבות של חברות המסחר האינטרנטיות (בין אם אלה הישראליות ובין אם אלה מחו"ל).

בכל מקרה המסחר עצמו מתנהל דרך המחשב או הסמארטפון.

האם כדאי ללמוד את התחום לפני שמתחילים לסחור?

האפיקים השונים של שוק ההון מספקים שלל הזדמנויות – אבל יש בהם גם לא מעט סיכונים. באופן טבעי ככל שיש לכם ידע רב יותר לגבי אגרות חוב, מניות, קרנות וכו', כך גדל הסיכוי לאתר את ההזדמנויות האמיתיות וקטן הסיכון להשקיע את הכסף באופן שלא הולם את הצרכים האמיתיים שלכם. בהתאם ההמלצה של ערן פולק היא ללמוד את התחום לפני שמתחילים לסחור, וגם במערכת הממוחשבת שדרכה תבצעו את המסחר כדאי להתעמק מעט לפני שמתחילים להשתמש בה כמקור הכנסה נוסף.