למה צריך ביצים, ואם לסבתא היו גלגלים…

אם לסבתא היו גלגלים...

כבר הרבה זמן רציתי לכתוב את הפוסט הזה, אך מכל מיני אילוצים שונים (עצלנות בעיקר…) זה נבצר ממני עד כה.

בכל מקרה, רציתי לשתף אתכם קצת בתקופה האחרונה בחיי. לפני זה, אזכיר ואומר שהתחלתי להיכנס לעסקי השיווק באינטרנט ברצינות בספטמבר 2010. אז מה קרה מאז? את האמת, מבחינה כספית – לא הרבה. לא הרווחתי כמו שרציתי להרוויח בתקופה של ארבעה חודשים. למעשה ההוצאות שלי היו הרבה מעל ההכנסות.

אבל! ויש כאן אבל גדול… למדתי המון. קודם כל, הדרך הכי טובה ללמוד היא דרך העשייה. בתקופה המדוברת הספקתי לבנות בערך עשרה אתרים שנים, לקדם אותם, לעצב את חלקם (בתור מעצב בהכשרתו אני די פרפקציוניסט בעניין העיצוב) וללמוד המון על קידום אתרים ושיווק באינטרנט. נכון, אני כמעט לא רואה מזה כסף, אבל מה שמחזיק אותי זו האמונה. אני מאמין גדול בהתמדה ובניית עסק שלב אחר שלב.

סיבה עיקרית נוספת בגללה אני עדיין לא נהנה מהפירות של עבודתי הקשה היא מפני שאני עוסק בעיקר בקידום אתרים אורגני (SEO). ידוע לי שזה תהליך שלוקח זמן, אבל ברגע שאתה מצליח להגיע לתוצאות גבוהות בגוגל זה שווה כל רגע. למה אני עוסק בעיקר ב SEO? אני אחלק את זה לשתי סיבות עיקריות:

  1. כסף – פרסום ממומן (PPC) הינו תהליך שדורש מקצועיות רבה וגם לא מעט כסף. רוב אנשי השיווק שהצליחו בגדול עם PPC, השקיעו לא מעט כסף ושרפו אלפי דולרים עד שבאמת הצליחו להרוויח מזה. שלא תבינו לא נכון, אני חושב שזאת אחלה שיטה שניתן להגיע באמצעותה לתוצאות מיידיות, אבל היא דורשת מיומנות רבה, והרבה כסף. עשיתי פה ושם קמפיינים קטנים ב PPC אבל הם נחלו כשלון חרוץ. זה קרה בגלל שלא התמדתי מספיק – קרי, לא השקעתי מספיק כסף בשביל לראות מה עובד ומה לא. פרשתי מהר מדי. אני מאמין שאחזור לזה יום אחד.
  2. חשיבה לטווח ארוך – אם חושבים על זה, PPC הוא סוג של שכירות. אתה משלם למנועי החיפוש סכום מדי חודש, ומקבל את הטראפיק שאתה צריך. ברגע שאתה מפסיק, נגמר הטראפיק (נגמר החוזה שכירות, לצורך העניין). SEO לעומת זאת, הוא כמו משכנתא. אתם משלם (לא משנה אם בכסף או בזמן) במשך תקופה ארוכה (לא 20 שנה חס וחלילה, אבל זה יכול לקחת כמה חודשים עד שנה ויותר) ואז אתה נהנה מהפירות (מאתר שמדורג גבוה במנועי חיפוש) לתקופה ארוכה.

בכל מקרה, קצת סטיתי מהנושא עליו רציתי לדבר…

מטרת הפוסט הייתה לשתף כמה עובדות מחיי העכשוויים, בשאיפה שיתנו השראה גם לי וגם למי שקורא את זה. אז ככה, לאחר סיום התואר הראשון בנובמבר האחרון (נובמבר 2010), עברתי דירה עם חברתי היקרה והתחלתי גם לעבוד במשרה חלקית במשרד פרסום. מה שאומר שההוצאות שלי צפויות לגדול אך אני גם אקבל משכורת חלקית שאמנם לא תספק אותי ברמה האישית אבל היא אמורה לכסות את ההוצאות. הנקודה היא שסירבתי בכל תוקף לעבוד במשרה מלאה, למרות שמהניסיון שלי הרבה יותר קל למצוא משרה מלאה מאשר משרה חלקית…

העניין הוא שאני לא מוכן לוותר על האקסטרה יומיים האלה באמצע שבוע על מנת להקדיש אותתם לעסק האינטרנטי שלי. אני מעדיף להתקדם לאט, מאשר לא להתקדם בכלל. אז כרגע המצב הוא שאני שכיר (קצת ממורמר) ומקביל עובד בשביל עצמי, במטרה שזה יתפוס את מירב התעסוקה שלי בעתיד הקרוב. מבחינתי, מדובר רק בשאלה של זמן, לא של כן או לא. ביום שזה יקרה אני כמובן אעדכן כאן 🙂

אז מי שקרא עד כן והתחבר לדברים שאמרתי אני רוצה לתת לכם קצת חומר למחשבה (מה שמתחבר לכותרת של הפוסט): אם אתם עובדים במשרה חלקית/מלאה/מובטלים/לא משנה מה, ואתם רוצים להתחיל לעשות כסף באינטרנט. פשוט תעשו! אם תמציאו לעצמכם תירוצים "ואם אני לא אצליח", "מה יקרה ואם…" פשוט תתחילו ממשהו. אל תדאגו יותר מדי אם זה יצליח או לא. כשלון הוא חלק מהצלחה, אם לא תנסו לא תדעו….וכו'

בקיצור, תחשבו על זה… (וגם תעשו)

אשמח לשמוע מה דעתכם!