מהם היתרונות של שימוש ב-CDN?

שימוש ב-CDN

לשימוש ב-CDN מגוון יתרונות חשובים. אמנם רעיון הליבה הידוע הוא "שחרור פקקי תנועה" באינטרנט, אך מסתבר שיש לו עוד מה להציע. לא תמיד מודעים לכך וחבל.

תזכורת – במה מדובר?  

האתר איטי מדי? הלקוחות נוטשים בחוסר סבלנות ועוברים למתחרים? מעבר לשיפור האתר (שעשוי להיות מסורבל מדי, עקב מגוון סיבות), חשוב לקחת בחשבון פתרון נוסף: שירות CDN. הרעיון פשוט: במקום למקם את המידע שיש להגיש לגולשים על שרת אחד, מפזרים אותו בין שרתים רבים, שמחלקים ביניהם את עומס העבודה. רשת השרתים ידועה כ-Content Delivery Network (או Content Distribution Network) והיא בעלת יכולת התרחבות דינאמית, בהתאם לנסיבות.

אפשור פעילות מתוחכמת

גישת ה-CDN צמחה על רקע ההתפתחות המדהימה בעשיית עסקים דרך האינטרנט. בהתחלה היה מדובר על אתרי חברות פשוטים, מבוססי טקסט ותמונות. אך העניינים צברו מורכבות בקצב גבוה, כאשר כיום ניתן לראות באתרים וידאו שמתנגן אוטומטית ואנימציות, מנגנוני מסחר אלקטרוני מתוחכמים ועוד. עסקים הפכו מודעים לצורך לספק שירות איכותי גם באינטרנט ולעתים קודם כל שם. מהיבט זה, מדובר בשיטה שמאפשרת פעילות עסקית מתקדמת באינטרנט ולהישאר רלבנטי מול המתחרים.

ניתוח עומק  

רשת כזו, גם מאפשרת לנתח יותר לעומק ביקוש לסוגי תכנים שונים של החברה. ניתן לדמות זאת להוספת נציגי שירות אנושיים, מול עומס במתן שירות פיזי ללקוחות. מאחר שהנציגים ממוקמים במקומות רבים יותר וחלקם גם קרובים יותר ללקוח, הם יכולים לספק יותר "מידע מהשטח".

 שימוש ב-CDN

מוכנות לחריגות

גישת ה-CDN ידועה במיוחד בהקשר התמודדות עם עומסים חריגים על אתרים. מצב קלאסי, הוא עלייה חד פעמית בהיקף הגישה, למשל סביב מבצע פופולארי. במקרה כזה, לא היית רוצה לאבד מכירות, לקוחות ומוניטין, בגלל אתר שעולה "נורא לאט" (קביעה סובייקטיבית, אבל הלקוח תמיד צודק).

הבטחת איכות בוידיאו

גם אספקת וידאו דרך האינטרנט ובמיוחד וידאו בזמן אמת (בצ'ט, ועידת וידאו או קורס מקוון), עשויים ליצור עומסים גדולים בבת אחת. מה עוד, שלקוחות רגילים כיום לתמונות ווידאו באיכות גבוהה וכמובן בצבע.

תרומה לשיפור האבטחה והשרידות

CDN עשוי לסייע לשיפור האבטחה, בשילובו עם פיירוול וכלים למניעת התקפות DDoS. בנוסף, הוא משפר שרידות (נפל השרת? לא נורא. רשת ה-CDN עדיין פעילה).

לסיכום

באינטרנט, המתחרים נמצאים "במרחק קליק" בלבד מלקוחותיך. לכן, חשוב להיות מודעים לפתרון ה-CDN וכדאי למצות את התועלות הנוספות שגלומות בו.